Quantcast
Channel: » A víz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Gondolatok a vízről

0
0

Gondolatok a vízről

Sokunk örömére megjött az igazi nyár. Végre lehet nyaralni, strandolni. A nagy meleggel azonban együtt jár a megemelkedett vízivás is. Az egyik bevásárló központban előttem tolta egy férfi a bevásárlókocsit 3 karton ásványvízzel. Elmondása szerint harmadmagával három nap alatt isszák meg ezt a mennyiséget. A következő gondolatom támadt: az már jó, hogy nem csapvizet fogyaszt a család, de milyen sok plusz energia hazacipelni ezt a sok vizet, ráadásul drága és még eldobnak 18 flakont is. Mi ebből a megfontolásból vásároltuk meg két évvel ezelőtt a víztisztító berendezésünket, amely az első évben visszahozta az árát, és azóta 5 ft-ért iszunk egy liter „tiszta vizet”, nem kell cipelni, és a flakonokkal sem szemetelünk.

 

Miért fontos, hogy ne igyunk csapvizet!

Sok esetben az a baj, hogy nem jó vizet iszunk. Nemrég elkerült hozzánk egy mérőműszer, aminek a segítségével megmértük a csapunkból folyó víz tisztaságát és a saját víztisztítónk által megtisztított vizet. Az általunk fogyasztott tisztított vízben 29 TDS-t mutatott, míg a sima csapvízben 338-at !!!  A víz 50 TDS-ig mondható tisztának. (Az eredményhez még azt is hozzá kell tennem, hogy éppen szűrő csere előtt vagyunk, mert kb. évenként esedékes. Egy évvel ezelőtt, amikor legelőször mértük a tisztított vizünket 1,5-öt mért a műszer.) Óriásiak a különbségek, és ezt sajnos a szerveztünk is tudja. Ha nem tud beépülni a víz a sejtekbe, akkor hiába iszunk, ettől még szomjazik és fárad a szervezetünk. A különböző üdítő italok, ízesített tea, kávé, ásványvíz sem ad megoldást a kérdésben, a szomjat nem oltja. Erről lejjebb bővebben olvashatsz.

 

 

Amennyiben szeretnél többet megtudni a vízszűrőről, írj attila@fontanasziget.hu
vagy telefonálj +36 70 773 5979

Gondolatok a vízről, a vízivásról, annak hiányáról, stb.

Hogyan száradunk ki?

 

A mindennapos tevékenységei során egy átlagember kb. 3-4 liter (10-15 pohár) vizet veszít vizelettel, széklettel, izzadással, lélegzéssel. Csak a lélegzés során 1-2 liter vizet veszítünk. Az elvesztett mennyiséget vízzel, valamilyen folyadékkal és étellel kell pótolnunk.

Honnan tudom, hogy kiszáradtam?

 

Ha szomjas vagy, akkor az azt jelenti, hogy a sejtjeid már rég nem jutnak hozzá elegendő vízhez. A száraz száj a kiszáradás legutolsó jele kellene, hogy legyen. Azért történik, mert a szomjúságérzet addig nem fejlődik ki, míg a testnedvek károsodása jóval a normális működéshez szükséges szint alá nem esik. Az enyhe kiszáradás jelei: fáradtság, csökkent koordinációs képesség, száraz bőr, kevés vizelet, száraz nyálkahártya a szájban és az orrban, ingadozó vérnyomás és gyenge ítélőképesség. A stressz, asztma, fejfájás, allergia, magas vérnyomás és még sok más súlyos betegség a krónikus kiszáradás eredménye.

Mennyi vizet kellene innunk?

 

Hogy jobban meghatározzuk mennyi a napi vízszükségletünk, osszuk el a testsúlyunkat kettővel. A kapott eredményt kell uncia-ban meginnunk. Vagyis ahány font a testsúlyunk, feleannyi uncia vizet kell innunk. (Magyarul: 17 font=0,45kg; 1 uncia=0,03liter. Ha elvégzed a szükséges átváltásokat, akkor azt kapod, hogy 10kg testsúlyonként 3,33 deciliter víz szükséges. Ha 100kg-ot mutat a mérleg, akkor 3,33 liter vizet igyál naponta, ha 70kg vagy, akkor 2,3 liter kell. – a szerk.) Azoknak, akik fizikailag aktív életmódot élnek vagy melegebb éghajlat alatt vannak, valószínűleg több vizet kell inniuk.

Mit kellene innunk? Mit nem szabad inni?

 

Tiszta, természetes vizet ajánljuk.

• Kerüld a szénsavas vagy cukros italokat. A magas cukortartalma és mesterséges alkotórészei veszélyesek az egészségedre. A szóda kiszárít.

• Tea, kávé, üdítő vizet tartalmaz ugyan, de vízhajtó tartalma kiöblíti a testedből a vizet. Ne számíts rájuk, ha a folyadékpótlást számolod!

• Teljesen rendben van, ha alkalmanként iszol, de ha rendszeressé teszed és nem iszol hozzá elég tiszta vizet, akkor hosszú távon komolyan kockáztatod egészséged.

• A tiszta víz a legjobb választás. Ha az egészséges életmód mellett kötelezed el magad, tedd szokássá és elsődleges fontosságúvá a rendszeres vízivást.

Mi a helyzet a palackozott vízzel?

 

A palackozott víz legnagyobb előnye a kényelem. Hatalmas ipar épült ki körülötte. A legtöbb palackozott víz egyszerű csapvíz átszűrve, a jobb íz érdekében. Ettől ez nem rossz, csak érdemes fontolóra venni a hozzáadott árat és értéket. A palackozott víz biztonságos, és megfelel a szabványoknak. Egyelőre még nincs szigorúan szabályozva a palackozott víz iparága, ezért lehet, hogy a palackozott víz sem mindig tiszta, hacsak nem valamilyen jogvédett termékről van szó. Sok jogvédett, magas minőségű palackozott víz van természeti erőforrásokból, mint valamilyen forrás, gleccser, vagy ásványvíz. A magas minőségű ásványvíz kívánatos lehet a speciális igenyű emberek számára, vagy azoknak, akik megengedhetik magunknak. Győződj meg róla, hogy a víz nem válik az ivás korlátozó tényezőjévé. Ha a palackozott víz ára miatt iszol kevesebb vizet, akkor egyszerűen csak töltsd meg a palackot sima csapvízzel.

Mi a helyzet a szűrőkkel és a szűrt vízzel?

 

Mindig bölcs dolog vízszűrőt beszerezni, ha nem vagy biztos a csapvized minőségében. Rengeteg vízszűrő berendezés van a piacon nagyon különböző árakon. Hogy jó szűrőt vegyél érdemes tudnod, hogy valójában mit csökkent, mit távolít el, és mennyibe kerül. Ideálisan olyan vizet akarsz, amelyből eltávolította szűrő a kémiai anyagokat, növényvédő szereket, nehéz fémeket, klórt, flórt, baktériumokat és vírusokat.
Hogyan válassz jó szűrőt? Fontos, hogy jól utána járj. Kérdezgesd a helyieket, kutass online, ellenőrizd a hatóságoknál. Légy körültekintő.

A víz tisztítókról bővebben ide kattintva olvashatsz.

Tippek

 

• Kezdd jól a reggeled: Reggel, mikor a legjobban tele vagy méreganyaggal és a legjobban ki vagy száradva legyen az első dolgod, hogy egy nagy pohár vízért nyúlsz – még a kávé előtt. Ez a reggeli víz fogja igazan beindítani a véráramot.

• Igyál egy pohár vizet, miután felkeltél, és mielőtt lefekszel.

• Iktass be rendszeres vízivási szüneteket

• Ne számolj arra, hogy szódával pótolod a vízveszteséget.

• Igyál egy pohár vizet étkezes előtt és után.

Ideálisan fél órával az étkezés előtt és fel órával az étkezés után. Ihatsz vizet étkezés közben is, és bármikor, mikor úgy érzed. Minden étkezés előtt és után innod kellene vizet, így megsegítve az emésztési folyamatot. A gyomornak vízre van szüksége, hogy szétválassza az ételt és a vízhiány nagyban nehezíti a tápanyagok lebontását és energiává alakítását. A májnak szinten vízre van szüksége, hogy az elraktározott zsírt felhasználható energiává alakítsa. A máj határozza meg, hogy merre menjenek a tápanyagok. Ha ki vagy száradva, akkor a veséid háttérbe szorítják a májat, és lecsökkentik a máj működését, vagyis az elraktározott zsírt nem tudja elhasználni. Csökken a vérmennyiség és a lecsökkent vérmennyiség nem képes a méreganyagokat eltávolítani, valamint a sejteket megfelelő tápanyagokkal ellátni. Mindig legyen kézközelben vized. Igyál palackozott vizet, vagy csapvizet, az is jobb a semminél, vidd mindenhova magaddal, a kondiba, a kocsidba, a munkahelyedre. Az első héten tedd szokássá a vízivást, majd fokozatosan növeld a mennyiséget a szükséges mértékig. Lényeg az, hogy ne várj addig, amíg szomjas leszel. Folyamatosan igyál mozgás közben. Ne feledkezz meg a só bevitel egyensúlyáról sem. Edzés alatt óránként igyál legálább 1 litert. Igyál többet, ha meleg van. Labdajátékoknál forróságban több mint 2 litert is veszíthetsz óránként. A víz és só egyensúly a legbiztosabb módja annak, hogy egészséges maradj. Edzés alatt minden 20 percben pótold a folyadékot.

Az eredeti anyag itt olvasható el:

 

A teljes cikket írta: Tóth Beáta, Ásotthalom

Forrás: http://watercure.com/

Fontos tudnivalók!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images